Izlet / Sv. Ana nad Ribnico

Pot izleta: Sv. Ana nad Ribnico
Zborno mesto in ura odhoda: AP Dolič ob 6.00 uri, AP Velenje ob 6.10 uri
Zahtevnost poti in čas hoje: lahka, navzgor 3 ure, navzdol 1,5 ure
Potrebna oprema/dokumenti: planinski čevlji, oblačila primerna vremenu, pohodne palice, planinska izkaznica s plačano članarino, osebni dokument
Rok prijave: 12.3.2020

Peljali se bomo do Ljubljane in nato vožnjo nadaljevali po regionalni cesti proti Kočevju. V kraju Ortnek, nekaj kilometrov pred Ribnico bomo izstopili iz avtobusa in pričeli z našim pohodom. Pot nas bo vodila po pogorju Male gore. Najprej po gozdni vlaki do ceste, ki pelje do naselja Velike Poljane. Malo nad naseljem bomo stopili na makadamsko cesto, ki nas bo v rahlem vzponu peljala proti cilju. Skozi prostrane gozdne sestoje se bomo sprehodili po Ribniški planinski poti, ki vodi do Stene Sv. Ane. Tu se nam bo odprl čudovit razgled na Struško dolino, Suho Krajino, Trdinov vrh, v lepem vremenu pa svojo lepoto postavijo na ogled Kamniško-Savinjske Alpe. Po gozdni stezi bomo nadaljevali do cerkve in planinske koče na Sv. Ani. Po treh urah hoje in opazovanja narave nas z vrha pozdravi lep razgled na Ribnico, proti Kočevju, Veliko goro, na oddaljena Snežnik in Nanos. V železni dobi je tu bilo utrjeno gradišče. V času turških vdorov pa so pod cerkvijo zakurili kres, ki je bil viden daleč okoli in opozarjal prebivalce na nevarnost. Od Vinice v Beli Krajini pa vse do Ljubljane so na vidnejših hribih kurili kresove - temu so rekli ognjeni telefon.  Od koče se bomo spustili skozi gozd po Ribniški naravoslovni poti mimo Francetove jame do Ribnice, kamor bomo prispeli po uri in pol hoje. Ribnica ima bogato zgodovino, najbolj znana pa je po izdelovanju suhe robe.

Malica in pijača iz nahrbtnika.

Prijave do četrtka 12.3.2020 na telefon: 041 200 977 ali mail: silva.zupanc@gmail.com

Namen: Sv. Ana nad Ribnico