Izlet / Izvir Pake

Pot izleta: Izvir Pake
Zborno mesto in ura odhoda: Srednji Dolič - Gostilna Repolusk ob 8. uri
Prevoz:
Potrebna oprema/dokumenti: planinski čevlji, oblačila primerna vremenskim razmeram, pohodne palice, rokavice, kapa
Rok prijave: 31.1.2020

Izvir reke Pake je v osrčju pohorskih gozdov. Z mnogimi pritoki si je svojo pot utrla po grapah in čez mogočne granitne skale v dolino. V preteklosti je za kraj imela velik pomen. Vsaka večja kmetija je ob njej imela svoj mlin, nekatere pa tudi žago. To je bil za ljudi dodatni vir zaslužka za preživetje. Na koncu doline si je izdolbla strugo skozi sotesko Huda luknja. Poleg Hudinje je edina reka, ki se izliva v Savsko porečje. Dolga je 40 km.

S hojo bomo pričeli pri Gostilni Repolusk v Srednjem Doliču. Po označeni poti bomo sprva hodili po vaških cestah, nato čez travnike mimo slikovitih pohorskih kmetij, ki so se ohranile skozi stoletja. Od tu naprej pa nas bo pot vodila skozi obsežne pohorske gozdove vse do izvira na višini 1412 m. V tem času, ko narava spi, se zdi vse še bolj skrivnostno, nedotaknjeno. V tišini lahko prisluhnemo le tihemu šepetu vetra v krošnjah mogočnih dreves, ki pripoveduje zgodbe o življenju gozdnih prebivalcev. Mogoče katerega tudi srečamo. V mrzlem zimskem času voda ustvarja čudovite ledene skulpture in slapove, izpod katerih se sliši tiho žuborenje vode, ki se pretaka pod njimi. Splača se doživeti in videti skrivnosti pohorskih gozdov.

Vračali se bomo po nekoliko lažji poti do izhodišča, kjer bo po predhodnem naročilu možno dobiti toplo malico.

Prijave niso nujne, so pa zaželjene zaradi lažje organizacije pohoda in naročila toplega obroka. Prijave do 31.1.2020 zbira Silva na tel. št. 041 200 977.

Namen: Izvir Pake